Sportovní gymnastika mužů je individuálním sportem, kdy závodníci předvádějí silové a švihové gymnastické prvky na koberci (prostná) nebo na nářadích. Sportovní gymnastika vyžaduje vysokou míru kloubní pohyblivosti, obratnosti a síly. Sportovní gymnastika je zařazena do programu letních OH již od r. 1896 (program žen od r. 1928).
Závodníci předvádějí sestavy v délce kolem jedné minuty. Za jednotlivé sestavy jsou hodnoceni známkami, o vítězi rozhoduje nejvyšší součet známek.
Soutěže mužů jsou rozděleny do 3 základních soutěží (jednotlivá nářadí, víceboj jednotlivců a víceboj družstev), dle nářadí do 6 disciplín (prostná, kůň našíř, kruhy, přeskok, bradla a hrazda).
Prostná - cvičí se na odpružené podlaze pokryté gymnastickým kobercem o rozloze 12x12 metrů. Sestavy tvoří kombinace dynamických (např. přemety, salta, salta s několika násobnými obraty) a silových (např. stojka, kola, rovnováha) akrobatických prvků, které jsou předváděny jednotlivě či intenzivně za sebou. Sestavy nejsou doprovázeny hudbou, na rozdíl od prostných žen.
Kůň našíř - nářadí je dlouhé 160 cm a vysoké 105 cm a má dvě 12 cm vysoká držadla, která jsou od sebe zhruba 45 cm vzdálena. Sestava je charakteristická točivými a kyvadlovými pohyby (např. stříže, kola, kola s obraty, stojky), přičemž se využívá všech částí koně.
Kruhy - nářadí tvoří dva dřevěné kruhy o průměru 18 cm připojené na lanech dlouhých 3 m, které jsou pevně přichyceny na železné konstrukci. Kruhy visí zhruba 2,75 m nad zemí. Sestavy obsahují jak švihové prvky (např. veletoče, výmyky, stojka), tak silové výdrže (např. rozpory). Závodník musí prokázat kontrolu nad kruhy a snažit se co nejméně houpat.
Přeskok - nářadí tvoří přeskokový stůl, odrazový můstek a žíněnka. Přeskokový stůl je dlouhý 120 cm a široký 95 cm a je připevněn na stojanu, který měří 135 cm. Sestava začíná rozběhem, který nesmí překročit délku 25 metrů a pokračuje odrazem z můstku oběma nohama. Následně se závodník odráží rukama od těla stolu a předvádí různé akrobatické prvky než dopadne na žíněnku za stolem. Hodnotí se zejména rychlost, výška skoku a celková dynamičnost, stejně tak dopad, vychýlení těla od osy apod.
Bradla - nářadí tvoří dvě rovnoběžné dřevěné tyče ve vodorovné poloze asi 50 cm od sebe. Tyče jsou dlouhé 350 cm a jsou upevněné na kovovou konstrukci ve výšce 175 cm nad žíněnkou. Sestavy obsahují zejména švihové prvky pod tyčemi, nad nimi a také kolem nich, často jsou i silové prvky např. v podobě stojky.
Hrazda - nářadí tvoří ocelová tyč tlustá 2,5 cm a dlouhá 240 cm. Tyč je umístěna 255 cm nad žíněnkou. Sestava se skládá ze švihových prvků, z veletočů (vpřed, vzad), z veletočů s obraty, různých letových prvků (salto) aj.