Seminář vyslechli zástupci poslanecké sněmovny, ministerstva školství a tělovýchovy a další odpovědné osoby. Hlavním hostitelem byl Jiří Holeček, předseda podvýboru pro mládež, který má tuto problematiku v gesci.
„Z trenérů dětí a mládeže se stává ohrožený druh, jsou velice špatně ohodnocení. Od státu nedostávají žádné peníze, což je velká ostuda už po mnoho let,“ začal poslanec Holeček, podle kterého je řešením odměnit trenéry mládeže částkou 5000 korun měsíčně, a to desetkrát do roka. „Protože chybí přesná čísla o počtu trenérů v České republice, dovolil jsem si odhadnout potřebou částku na jednu miliardu korun,“ dodal Holeček na semináři.
Problémem je, že zhruba 57 procent lidí trénuje děti zcela zadarmo. A nejen to – připravuje pro ně program, jezdí s nimi na zápasy nebo soustředění. Typický trenér se tomu věnuje deset hodin týdně. „Jeho životnost je podle našich čísel v průměru méně než jedenáct let, což vnímáme jako hrozbu. Je škoda, že odcházejí, když trvá nejméně pět let, než se trenéřinu řádně naučí. Proto jsme vymysleli soutěžní akci, která se snaží jejich záslužné činnosti děkovat,“ prohlásil Petr Rydl, zakladatel Díky, trenére.
Úvodní sestřih z Poslanecké sněmovny:
Jedním z prvních podporovatelů byl také Petr Koukal, bývalý profesionální badmintonista, který na semináři rovněž vystoupil. „Chtěl jsem vyjádřit podporu tomuto projektu. Myslím, že je tohle téma velice důležité. Ze sportovců, kteří jsou dobře vedení, vznikají kvalitní lidé,“ dodal Koukal. Akci Díky, trenére podporuje více než 30 sportovních svazů a funguje již třetím rokem. Za tu dobu do ní společnost nominovala přes 2000 sportovních trenérek a trenérů.
Vítěz prvního ročníku, florbalista Michal Eisenkolb, na půdě poslanecké sněmovny představil nově vzniklou Unii trenérů mládeže. Ta si dala za cíl dva úkoly – zřídit licenci M napříč všemi sporty a prověřit, zda je uvolňování trenérů ze zaměstnání zákonné, nebo ne. „Zajímá nás, jestli si můžeme vzít placené volno, když pojedeme s týmem na soustředění. Potřebovali bychom vysvětlit, jak je to s paragrafem 203 zákoníku práce. Nevíme, jak to je. Volno v tuto chvíli nedostáváme a musíme si brát dovolenou,“ dodal Eisenkolb.
Na žádost Unie trenérů mládeže se MŠMT k výkladu § 203 odst. 2 písm. h) a i) zákoníku práce vyjádří. „Na začátku dubna zorganizujeme setkání se svazy a situaci budeme řešit. Novou kvalifikaci čistě pro mládež podporujeme, je ale potřeba si uvědomit, že každý svaz má své vnitřní postupy. Stanovisko dáme také k zákoníku práce,“ potvrdila Simona Kratochvílová, náměstkyně pro řízení sekce sportu a mládeže.
Seminář trval dvě hodiny a vystřídalo se při něm několik řečníků. „Rád bych poděkoval všem účastníkům za aktivní diskusi. Podařilo se nám téma podpory trenérů dětí a mládeže přenést tam, odkud může přijít reálná pomoc. Je to první krok na nekončící cestě za zlepšováním prostředí pro jejich práci,“ prohlásil Petr Rydl, zakladatel Díky, trenére.
Celý seminář: https://www.youtube.com/watch?list=PLmKzR3KtxPKg7dCVELm8yH5vfoQNK_dki&time_continue=210&v=tTnBsIXAamg